Kaş, Kalkan hakkında merak edilenler?

Kalkan, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde, Antalya’nın batısında yer alıyor. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan, Kaş’ın batısında, içerisine Türkiye’nin en romantik plajı olan Kaputaş Plajı’nı ve Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara plajını da alan bölgede konumlanıyor.

 • Kaş’a 27 km,
 • Fethiye’ye 80 km,
 • Antalya’ya 210 km
 • Muğla’ya 190 km

Yunanistan Meis adasının karşısında bulunan, Yunanistan’dan gelen tüccarların kurduğuna inanılan Kalkan beldesi, uzun yıllar boyunca ulaşım zorluğu sebebiyle bakir kalmış, ve bu sebeple doğal güzelliklerini korumayı başarmıştır. 

Kaş’a 27 km uzaklıktaki Kalkan’a, Kaş’tan kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşım mümkün. Antalya’ya 210 km, Muğla’ya 190 km, Fethiye’ye 80 km mesafede yer alan Kalkan’a diğer beldelerden minibüs veya otobüslerle ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Kalkan, İstanbul‘a 840 km, Ankara‘ya 660 km ve İzmir’e ise 410 km uzaklıkta yer alıyor.

Kaş gezilecek yerler arasında yer alan Kalkan’a Antalya üzerinden ulaşım için Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahını kullanabilirsiniz. Antalya Otogarı’ndan hareket eden Batı Antalya firmasına ait otobüsler Kalkan’a sefer düzenliyor. Ayrıca birçok şehirlerarası otobüs firmasının da yaz aylarında bu güzergahta seferleri bulunuyor.

Kalkan’a toplu ulaşım ile gelmek isterseniz Türkiye’nin birçok bölgesinden Kalkan’a direkt otobüs seferi bulunuyor. Özellikle yaz aylarında birçok otobüs firması Kalkan’a özel sefer düzenliyor. Kalkan otobüslerinin bulunamadığı durumlarda Kaş ve Fethiye merkezlerine gelip, buradaki otogarlardan minibüslerle Kalkan’a ulaşılabilirsiniz.

Kalkan’a en yakın havalimanı ise Muğla Dalaman’da bulunuyor. Haftanın her günü İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Esenboğa havalimanından yaklaşık 1.5 saatlik direkt uçuşlarla Dalaman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Ankara için aktarmalı uçuşlarda mevcuttur. Çok yakında kaş havalimanı açılacak olup o zamana kadar dalaman havalimanı aktif kullanılmaya devam etmektedir.

Kalkan’a 128 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak 110 km yaklaşık 1,5-2 saatte Kalkan’da olabilirsiniz. Diğer yandan havalimanından hareket eden Havaş servisleriyle önce Fethiye’ye, buradan Kalkan minibüsleri ile de Kalkan’a ulaşabilirsiniz.

Bölgede çok sayıda transfer hizmeti veren firma bulunmaktadır. Havalimanından villanıza villanızdan havalimanına sizleri taşımaktadırlar.

Akdeniz iklimi görülen Kalkan aslında her mevsim gidilebilecek bir beldedir.

Kışları ılık ve yağışlı olan Kalkan’da her mevsim kiralık villa bulabilirsiniz. Soğuk aylarda ısıtmalı havuzlu özel villalar kiralayabilir ve 4 mevsim bölgenin tadını çıkarabilir ve tatil yapabilirsiniz.

Yazları çok sıcak geçen bölgenin üst kesimlerinde yer alan islamlar, üzümlü, sarıbelen, bezirgan, ikizce gibi yerlerde sıcaklık oranı daha düşük ve nem daha azdır.

 

Özetle Kalkan’da her mevsim bir başka güzeldir.

Kaputaş plajı
Patara plajı
Patara kum tepesi
Patara antik kent
Fethiye-Ölüdeniz
Kekova batık şehir
Saklıkent
Yakapark
Mavi mağara
TLOS Antik kent
KSANTOS (Xanthos)
 • Kaputaş plajı
 • Patara plajı
 • Mahal beach club
 • Indigo beach club
 • Kalamar beach club
 • Fırnaz koyu
 • Kalkan halk plajı
 • Palm beach club
 • Mavi mağara
 • Küçük Çakıl
 • Kaş Büyük Çakıl
 • Kaş Limanağzı
 • Kaş İnceboğaz
 • Kaş Hidayet Koyu
 • Olympos & Acısu Halk Plajı
 • Kaş Akçagerme Plajı
 • Kaş Kaputaş Plajı
 • Kaş Patara Plajı
 

 

Kaş merkezde konaklayacaklar için civarında gezilecek yerler

Kaş Merkez
Kekova
Kaleköy - Simena
Yunanistan Meis adası
Demre
Patara
Myra
Xanthos

 

 

Kaş kiralık villalarda, Kalkan’da kiralık villalarda, Fethiye kiralık villalarda, Kayaköy kiralık villalarda, Bodrum kiralık villalarda ve yazlıklarda tatilinizi geçirirken, çevreyi gezmek, görmek, tarihi ve turistik yerleri keşfetmeniz için aşağıdaki ve diğer ilgili linklerimizde yer alan yerleşim yerlerini, size rehberlik etmeleri amacıyla hazırlamış bulunuyoruz.

 

Kalkan’da Nereye Gidilir?

Dünyanın en uzun plajları arasına giren Patara Plajı, Likya uygarlığının merkezi, en romantik plaj seçilen Kaputaş Plajı, İngilizlerin uğrak ve yerleşim yeri Kalkan, dalış ve paraşüt merkezi Kaş, butik şehir Fethiye, tarihi Rum yerleşim yeri Kayaköy, Blue Lagoon diye anılan Ölüdeniz, tarih kokan Tlos, Noel Baba’nın şehri Demre, doğanın insanlığa armağanı Yakapark, yeşillik, su, temiz hava, meşhur alabalık restaurantları olan İslamlar Köyü ve daha fazlasını gezip görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

KALKAN
Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı küçük, güzel Akdeniz’in maviliğine uzanan, tarih, deniz ve doğanın iç içe girdiği bir kasabadır. Kalkan’ın bundan 150 – 200 sene önce, hemen yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Kalkan için kiralık villa cenneti de denilmektedir. Kalkan 1920′li yıllara kadar “Kalamaki” adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyüydü. Çok sayıda turist Kalkan’dan villalar alıp buraya yerleşmekte veya yazlarını tamamıyla burada geçirmektedir. Kalkan sizlere lüks işletmelerle tatil olanakları sunduğu gibi, çeşitli tarihi mekanlar ve plajları ile de göz zevkinize hizmet vermektedir. Kalkan, bünyesinde bir yat limanı da bulundurduğu için, yat turizmini sevenler için de iyi bir dinlenme yeridir. Kalkan Körfezi ve çevresindeki koylar bir çok kez “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazanan temizlik ve güzelliğe sahiptir. Yatların konaklayabileceği ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri marinası, barları, yat limanı çevresindeki balık lokantaları, incik boncuk ve el işi satan tezgahları, dükkanları, pansiyonları ve otelleriyle Kalkan gürültüden uzak, sakin bir tatil geçirmek isteyen, değişik bir atmosfer arayanlar tarafından tercih edilmektedir. Kalkan’da Kiralık Yazlık tatili yapan herkesin büyüleneceği teraslar üzerine kurulu restaurantları ile de Teras Cenneti olarak da adlandırılan Kalkan’da yemek yerken muhteşem bir deniz ve günbatımı manzarası sizlere eşlik eder. Ayrıca sizlere özel olarak yapılan tekne turları ile de Turkuaz’ın ve Mavi’nin tonlara sahip Akdenizin tadını çıkartabilirsiniz.
Günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce yaşamış olan ünlü tarihçi Herodot’un, Kalkan’dan “Dünyada yıldızlara en yakın yer” olarak bahsettiği söylenmektedir.
Geceleri kendinizi bir çok alternatifi olan eğlence sektörünün içine atarak, stres atabilir eğlenebilirsiniz. Ayrıca yabancı konuklarımız sayesinde de “The Independent Gazetesi”, 30/12/2006 tarihli yayınında Kalkan’ Avrupa’nın “En Romantik Tatil Yeri” seçmiştir.
Kalkan’da, kuzu kebabı, saç kavurma, gözleme çeşitleri, ızgara balık çeşitleri yiyebilir, incik boncuk, takı, kök boyası ile boyanmış el işi kilim ve halı satın alabilirsiniz.
Bu bölge dalış sporları için çok uygundur. Öksüz Ada limana yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Genellikle gece dalışlarının yapıldığı bu adada iki dalış noktası vardır. Gece dalışları daha sığ sularda yapılmaktadır. 7-8 metrelerden sonra ahtapot ve karavidaların kovuklar içinde belirmesiyle renkli ve hoş dakikalar başlamaktadır. Diğer dalış noktalarına da yakınlığından dolayı gündüz dalışlarında gezgin barakuda ve lagoslar görülmektedir.
Kalkan’a ulaşım daha çok karayolu ile yapılmaktadır. Antalya-Kalkan arası 215 km’dir.

 

DEMRE (Myra)

Demre, her zaman Likya’nın en önemli şehirlerinden birisi olarak bilinir. Burada St. Nicholaus Kilisesi vardır. Bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirmiş olup, St.Nicholaus Rusya’da çok kutsal sayılmaktadır. Ruslar bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir ilaç tonozu ile değiştirmişlerdir. St.Nicholaus çocukları, gemicilerin ve ağır işlerde çalışan işçilerin koruyucu azizidir. Bilindiği üzere de bütün Dünya çocuklarının Noel Babasıdır.

 

KSANTOS (Xanthos)

Ksantos (Xanthos), Kaş’ın Kınık köyünde, denizden 10 km. uzaklıktaki bir tepede yer alır. Lykia (Likya) birliğinin başkenti olan Ksanthos’da görülebilen eserlerin çoğu Helenistlik devire aittir. Kent surları, agora, bazilika, tiyatro ve nekropolisteki mezar anıtları da gezilecek yerlerdendir. Kalkan’a olan uzaklığı 18 km’dir.

 

ÖLÜDENİZ

“Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz, ülke dışına taşan ünü ile dünyaya mal olmuş bir turizm merkezidir. Kalkan Villa tatili yapıyorsanız da mutlaka buraya uğrayın. Çarpıcı güzelliğe sahip Ölüdeniz, adı gibi sakin ve kıpırtısız. Fethiye’ye 14 km uzaklıktadır Ölüdeniz. Belcekız koyu ve bu koyun içinde uzanan kumsalı yürüdüğünüzde eşsiz Ölüdeniz’i görüyorsunuz. Dibinde tek bir yosun bile yok. Bembeyaz kumlarla örtülü. Suyun ve dibindeki kumun kırdığı ışık ünlü turkuaz rengini veriyor Ölüdeniz’e… Kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanları, içinde yeşilin, mavinin ve morun her tonunun görülebileceği ılık denizi, uzun kumsalı ile Ölüdeniz bir dünya harikası. Son yıllarda, 1975 m. yükseklikteki Babadağı’nın doruklarından paraşütle atlayanlar, dünyanın en nefes kesici manzarasıyla karşılaşıyor.Yılın on ayı denize girme olanağı sunan bu eşsiz koyda çok sayıda turistik tesis, restoran, alışveriş merkezi ile üniteler bulunuyor.

 

YAKAPARK

İnsan emeği ve yaratıcılığı ile doğanın engin zenginliğinin birlikte oluşturduğu, su sesi ve kuş sesinin gizeminde unutulmaz anların yaşanacağı eşsiz bir dinlenme yeridir. Yaka Köyü’nden 2 km.’lik bir yolla ulaşım sağlanmaktadır. Harika bir dinlence yeridir, yaz günlerinin bunaltıcı havasından kaçıp mutlaka buraya, soğuk ve tertemiz sularda serinlemeye, harika restaurantlarda hem köy kahvaltısı yapmaya, hem de alabalık restaurantlarından taptaze alabalık yemeye gelmelisiniz. Tlos antik kente oldukça yakın biryerde konumlanmıştır.

 
 
TLOS
Bu Antik kent Kalkan’a 40 km uzaklıkta bulunan Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Akropol’ün kuzey-doğu yönündeki erken döneme ait sur duvarları ile kaya mezarları likya kültürünün örneklerindendir. Daha çok doğu ve güney-doğu kesiminde izlenen sur duvarları ise roma döneminde inşa edilmiş olup, Bizans Döneminde birçok yapı ve hatta bazı lahit mezarların malzemesi kullanılarak onarılmıştır. Fethiye, Kaş ve Kalkan’da tatilinizi geçiriyorsanız eğer, buraya gidip tarihi bir mekanı gezmek, yıllar öncesi Likya Uygarlığı’nın kalıntılarını görmek, o yıllardaki insanların yaşamlarından bir kaç kesit de olsa bilgilenmek çok güzel olacaktır.
 
 
 
SAKLIKENT
Saklıkent, doğal ortamda size tüm güzellikleri sunan muhteşem doğası ve inanılmaz güzel buz gibi suyu ile gizli bir doğa harikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalkan’a sadece 30-40 dakika mesafede olan Saklıkent, ulaşımı da çok kolay bir yerdir. Kalkan’a kiralık yazlık villa tatili için gelmişseniz, Kalkan ve Kınık’tan belirli saatlerde buraya dolmuşlar kalkmakta olup Fethiye’den de kolay bir şekilde Saklıkent’e gelebilirsiniz. Bu doğal güzellik içersinde geçirilen saatler  tüm sorunlarınızı soğuk suyu ile alıp götürecektir. Burada konaklama imkanınız olduğu gibi günübirlik gezilerle de gezebilirsiniz. Saklıkent kanyonunda çeşitli su sporları yapıp adrenalinizi yükseltebilirsiniz. En iyisi siz gezin ve tadına varın, anlatmakla bu güzelliklerin tadına varılmaz. Saklıkent kanyonu 17 km uzunluğunda olup bunun ilk kilometreleri herkes tarafından, 7 km si ise orta zorlukta olup gezilebilir. Ama 17 km’nin tümünü geçmek için profesyonel ekipmanlılar gerekmektedir.
 
 
 
 
PATARA
Kalkan’a 15 km. uzaklıkta bulunan bu Antik Kent, limanın doğu yakasında geniş bir alana yayılmış durumdadır. Kalkan veya Kaş’ta kiralık havuzlu villa tatili yapıyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız. Kent ve limanı, yaklaşık 3 km. uzunluğundaki vadinin girişindedir. Patara Limanı, Xanthos  (Eşen)  Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla dolunca bugünkü görünümünü almıştır. Kentin adından ilk kez Herodotos söz eder. Rivayete göre Patara, kentin kurucusu, “Su Perisi Lykia” ile Apollon’un doğduğu yerdir. ‘Noel Baba’ olarak adlandırılan “Saint-Nicholas” Patara’lıdır. Hz. İsa’nın havarilerinden “Saint Paul”, Roma’ya gitmek için Patara’dan gemiye binmiştir ve Patara, Erken Hiristiyanlık Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Son kazılarda Likya şehirleri arasındaki mesafeyi gösteren yol kılavuzu bulunmuştur. Kılavuz, Dünya karayollarının en eski ve en kapsamlı yol levhasıdır. Patara Tiyatrosu (M.Ö.2.yy.) bir yamacın eteğine kurulmuştur ve tahmini 10.000 kişiliktir. Tiyatronun kumla kaplı olan bölümleri temizlenmiş ve yapı ortaya çıkarılmıştır. Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir. Patara Plajı bulunduğu kıyıdaki en uzun ve en görkemli plajdır. Kumsalın uzunluğu 18 km. dir. İnce kumu ve sığ denizi ile bilinen Patara Plajı dünyanın en güzel plajları arasında gösterilmektedir. Patara Plajının bir özelliği de, deniz kaplumbağalarının (Caretta Caretta) yumurtalarını bıraktıkları yer olmasıdır. Bu yüzden bu kumsal koruma  altına alınmıştır. Plajın bazı bölümleri caretta caretta’ ların üreme alanı olduğu için girişe izin verilmiyor. Akşamları ise girişler tamamen kapatılıyor.
 
 
KAPUTAŞ PLAJI
Kaputaş Plajı, Türkiye’nin  en güzel, en turkuaz ve en çekici  plajıdır. Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında yer almaktadır. Eşsiz Akdeniz manzaralı bu yoldan giderken Kaş’a 17 km uzaklıktaki bu eşşiz  plaj bir tür kanyon ağzı plajıdır. Kalkan’a uzaklığı 7 km’dir. Dünya’da pek eşi benzeri olmayan bu coğrafi yapıdaki plajdaki renk tonları, turkuaz renginin belirginligi en önemli güzelliklerindendir. Yerin altından akan sular kıyıda kumlar ve çakılların arasından süzülerek denize bu doğal rengini ve serinliğini verirler. Bu bölgeye gelirseniz veya Kalkan veya Kaş’ta kiralık villa tatili yaparsanız eğer, Kaputaş Plajı’nı görmeden ve bu plajda yüzmeden asla geri dönmeyin. Kalkan’dan arabanız ile yaklaşık 10 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz konumdadır. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bu plaj, İngiliz Independent gazetesi tarafından dünyanın en romantik plajı seçilmiştir.
 
 
 
 
KAYAKÖY
Kayaköy, Fethiye’nin tanınmış köylerinden birisidir, turistik bir yerleşim yeri olup turizm için çok önemli bir konuma sahiptir. Ondokuzuncu yüzyılda dağın yamaçlarına kurulmuş, Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaklaşık üç bin nüfuslu bir yerleşim yerine dönmüştür, Rum halkı yaşamıştır. Eski ismi Karmylassos veya Levissi diye adlandırılan bir köydür. Fethiye 1957 depremi sonrası köy; bir harebeye dönmüştür ama halen o günden beri açık müze niteliğindedir. 1923 mübadele dönemi sırasında Batı Trakyalı vatandaşlarımız buraya yerleşmiş ama Rumların kurduğu şehrin alt yapısına çok uyum sağlayamamışlar ve ovada yeni bir yerleşim yeri kurmuşlardır. Çevrede; kiliseler ve 14 adet şapel vardır. Ölüdeniz Plajı’na arabanız ile yaklaşık 10-15 dakikadır, Gemiler Plajına yaklaşık aracınızla 10 dakikadır. Son zamanlarda çevrede çok fazla müstakil villa inşaa edilmiş olup yerli ve yabancı turistlere kiraya verilmeye başlanmıştır.
 
 
FETHİYE
Muğla iline bağlı bu büyülü ilçe turizm bakımından dünyada yerini en üstlerde almıştır. İnanılmaz güzellikteki ve renklerdeki plajları, enfes yat limanı, modern çarşısıyla ve hareketli gece hayatıyla, ulaşımı her yerden rahat, kara, deniz ve hava yollarıyla rahatlıkla ulaşılabilen, Tanrının Cennet’ten dünyaya bahşettiği güzelliktir burası. Kalkan’a olan uzaklığı 90 km’dir. Kelebekler vadisini gezebilir, Babadağ’dan paraşütle atlayabilirsiniz. Fethiye il olmamasına rağmen, son yıllarda il olma yolunda giden, Türkiye’de sayılı butik şehirlerin arasına girmeyi sonuna kadar hak etmiş bir yerleşim yeridir. Fethiye’de oldukça çok görülen İngilizler, buraya yerleşmişler, buradan konut almışlar, işyeri açmışlar ve birçoğu da Türk halkıyla evlenmiş ve buranın yerlisi olmuşlardır. Fethiye’nin ünlü “balık hali” ne uğramalısınız mutlaka, tam şehrin merkezinde bulunan bu yemek mekanında taze balıklar, et restaurantları ve çeşitli baharat satan aktarları bulabilirsiniz. Yat limanında huzurlu bir yürüyüş yapıp çevredeki cafelerde yorgunluğunuzu atıp dinlenebilirsiniz. Yine yat limanından tekne turu yapabilirsiniz, 12 adalara yolculuk çok keyifli olacaktır. Dünyaca ünlü uzun bir sahil şeridine sahip olan Çalış Plajı’da gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
 
KAŞ
Kaş, dünya turizminin önemli kentlerinden birisi olan Antalya’nın bir ilçesidir. Antalya’ya 200 km uzaklıktaki Kaş hemen 4 km uzaklıkta Yunanistan’ın Meis adası ile komşudur. Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş, tarihi eserler bakımından da tam bir doğa cennetidir. Kaş, kiralık yazlık villa bakımından çok revaçta olan bir bölgedir. Çukurbağ Yarımadası bir dil gibi denize uzanmakta, Yarımada aynı zamanda güzel manzarasıyla 3 km’lik güzel bir yürüyüş parkurudur. Kaş`ın içinde tertemiz sularıyla Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı gibi ünlü plajlar vardır. Ayrıca kayıkla ve tekneyle Limanağzı Plajı`na da gidilebilir. Kaş, Akdeniz’deki en ünlü dalış bölgelerindendir. Kayalıklarla kaplı sahiller, mağaralar, tüneller, kanyonlar, ve su altı gemi batıklarıyla eşsiz bir dalış deneyimi yaşanabilir. Zengin su altı ekolojisi, bitki örtüsü ve yosun çesitleri, kristal temizlikteki deniz suyu mart ayından yıl sonuna kadar dalgıçlara  müthiş bir dalış deneyimi yaşatır.