Kaş, Kalkan hakkında merak edilenler?

Kalkan, Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde, Antalya’nın batısında yer alıyor. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan, Kaş’ın batısında, içerisine Türkiye’nin en romantik plajı olan Kaputaş Plajı’nı ve Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara plajını da alan bölgede konumlanıyor.

Kaş’a 27 km,
Fethiye’ye 80 km,
Antalya’ya 210 km
Muğla’ya 190 km

Yunanistan Meis adasının karşısında bulunan, Yunanistan’dan gelen tüccarların kurduğuna inanılan Kalkan beldesi, uzun yıllar boyunca ulaşım zorluğu sebebiyle bakir kalmış, ve bu sebeple doğal güzelliklerini korumayı başarmıştır. 

Kaş’a 27 km uzaklıktaki Kalkan’a, Kaş’tan kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşım mümkün. Antalya’ya 210 km, Muğla’ya 190 km, Fethiye’ye 80 km mesafede yer alan Kalkan’a diğer beldelerden minibüs veya otobüslerle ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Kalkan, İstanbul‘a 840 km, Ankara‘ya 660 km ve İzmir’e ise 410 km uzaklıkta yer alıyor.

Kaş gezilecek yerler arasında yer alan Kalkan’a Antalya üzerinden ulaşım için Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahını kullanabilirsiniz. Antalya Otogarı’ndan hareket eden Batı Antalya firmasına ait otobüsler Kalkan’a sefer düzenliyor. Ayrıca birçok şehirlerarası otobüs firmasının da yaz aylarında bu güzergahta seferleri bulunuyor.

Kalkan’a toplu ulaşım ile gelmek isterseniz Türkiye’nin birçok bölgesinden Kalkan’a direkt otobüs seferi bulunuyor. Özellikle yaz aylarında birçok otobüs firması Kalkan’a özel sefer düzenliyor. Kalkan otobüslerinin bulunamadığı durumlarda Kaş ve Fethiye merkezlerine gelip, buradaki otogarlardan minibüslerle Kalkan’a ulaşılabilirsiniz.

Kalkan’a en yakın havalimanı ise Muğla Dalaman’da bulunuyor. Haftanın her günü İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Esenboğa havalimanından yaklaşık 1.5 saatlik direkt uçuşlarla Dalaman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Ankara için aktarmalı uçuşlarda mevcuttur. Çok yakında kaş havalimanı açılacak olup o zamana kadar dalaman havalimanı aktif kullanılmaya devam etmektedir.

Kalkan’a 128 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak 110 km yaklaşık 1,5-2 saatte Kalkan’da olabilirsiniz. Diğer yandan havalimanından hareket eden Havaş servisleriyle önce Fethiye’ye, buradan Kalkan minibüsleri ile de Kalkan’a ulaşabilirsiniz.

Bölgede çok sayıda transfer hizmeti veren firma bulunmaktadır. Havalimanından villanıza villanızdan havalimanına sizleri taşımaktadırlar.

Akdeniz iklimi görülen Kalkan aslında her mevsim gidilebilecek bir beldedir.

Kışları ılık ve yağışlı olan Kalkan’da her mevsim kiralık villa bulabilirsiniz. Soğuk aylarda ısıtmalı havuzlu özel villalar kiralayabilir ve 4 mevsim bölgenin tadını çıkarabilir ve tatil yapabilirsiniz.

Yazları çok sıcak geçen bölgenin üst kesimlerinde yer alan islamlar, üzümlü, sarıbelen, bezirgan, ikizce gibi yerlerde sıcaklık oranı daha düşük ve nem daha azdır.

Özetle Kalkan’da her mevsim bir başka güzeldir.

Kaputaş plajı
Patara plajı
Patara kum tepesi
Patara antik kent
Fethiye-Ölüdeniz
Kekova batık şehir
Saklıkent
Yakapark
Mavi mağara
TLOS Antik kent
KSANTOS (Xanthos)

Kaputaş plajı
Patara plajı
Mahal beach club
Indigo beach club
Kalamar beach club
Fırnaz koyu
Kalkan halk plajı
Palm beach club
Mavi mağara

Küçük Çakıl
Kaş Büyük Çakıl
Kaş Limanağzı
Kaş İnceboğaz
Kaş Hidayet Koyu
Olympos & Acısu Halk Plajı
Kaş Akçagerme Plajı
Kaş Kaputaş Plajı
Kaş Patara Plajı

Kaş merkezde konaklayacaklar için civarında gezilecek yerler

Kaş Merkez
Kekova
Kaleköy - Simena
Yunanistan Meis adası
Demre
Patara
Myra
Xanthos